Hala Windows 7 kullanıyorsanız ne yapmalısınız?

Windows 7 hem iş yerlerinde hemde sıradan ev kullanıcıları tarafından çok fazla tercih edildi. Tercih edilme nedenleri arasında kullanıcı dostu arayüzü ve işlevselliği ön plandaydı. Bu gibi avantajları sayesinde sevilerek kullanıldı. Fakat 14 Ocak 2020’de ne yazık ki artık destek almayacak.

Piyasaya sürüldükten sonra uzun yıllar geçmesine rağmen popülerliğini hala kaybetmemiş ve dünya üzerindeki tüm bilgisayarların %36’sı hala windows 7 kullanmaktadır. En güncel sürüm olan windows 10’a baktığımızda ise bu yüzdenin %43.6 olduğunu ve windows 7 nin ne kadar fazla kullanıldığını görebilirsiniz.

Kullanıcı yüzdesi fazla olmasına rağmen windows, geçirdikleri 10 yılın ardından artık 14 Ocak 2020 tarihinden itibaren desteklerini kullanıcılarının üzerinden desteğini çekeceklerini duyurdular.

Bu tarih geldiğinde, windows 7 için destek duracak. Fakat desteğin durması bu işletim sistemini kullanan bilgisayarların çalışmayacağı anlamına gelmiyor. Bu desteğin kalkıyor olması güvenlik güncellemelerinin olmayacağını ve teknik destek hizmetinin olmayacağı anlamına geliyor.

Destek olmadan güncelleme olmadan da windows 7 kullanmaya devam etme size cazip gelebilir. Fakat bu desteğin sağlanmıyor olması bilgisayarınızın güvenlik risklerine karşı açık olması ve korunaksız olmasına neden olur. Güncelleme ve destek almayan sisteminiz zararlı yazılımlar için cazip bir yuva haline dönüşebilir.

Siz kullanıcıların Windows’un en güncel sürümü hangisi ise onu kullanmanız önerilmektedir. En güncel yazılımlar sürekli güncellenen geliştirilen ve en stabil çalışan yazılımlardır. İşletim sisteminize windows 10 kurarak sizde en güncel sürüme geçebilirsiniz. Neden windows 10 kullanmalıyım ? diyorsanız makalemi okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sizde bilgisayarınıza windows 10 kurmak istiyorsanız ilgili yazımızı okuyarak basit bir şekilde bilgisayarınıza windows 10 kurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir